Dil Seçiniz
Telefon
WhatsApp
Telegram
İnstagram

Anestezi Altında Diş Tedavileri

Anestezi Altında Diş Tedavileri

Anestezi Altında Diş Tedavileri

Anestezi işlemleri günümüzde son derece gelişmiş yöntemlerle yapılmaktadır. Yeni ilaçlar, yeni cihazlar ve yeni tekniklerle birlikte anestezi işlemleri artık son derece güvenlidir.Anestezi işlemleri hastanın yaşı, kilosu, mevcut hastalıkları gibi hastanın özelliklerine uygun olarak yapılmaktadır.Anestezi işlemleri günümüzde korkulacak işlemler değildir, son derece güvenlidir ve son derece konforlu şekilde uygulanmaktadır. Kliniğimiz ameliyathanesi ise bu konforlu ve güvenli anestezi işlemleri için gerekli tüm altyapıya ve imkanlara sahiptir.

Anestezi sırasında hasta çeşitli anestezik ilaçlar aracılığıyla uyutulur ve işlemlere bağlı olarak ağrı hissetmesi ilaçlarla önlenir.Anestezi verilen hastada diş işlemleri, işlemler normal bir uykudayken yapılıyor gibi düşünülebilir. Bu esnada ağrı duyulmamaktadır, korku, panik, mide bulantısı, öğürme gibi işlem kalitesini etkileyecek durumlar anestezi sayesinde bertaraf edilmektedir. Korku, anksiyete, panik, bulantı problemi olan hastaların diş işlemlerindeki kalite ve işlem konforu anestezi uygulamalarıyla birlikte belirgin olarak artmaktadır. Uzun süren ve ayları bulan tekrarlayan seanslar yerine tüm işlemler genel anestezi altında tek seansta yapılabilmektedir. Zihinsel engeli bulunan ve diş işlemlerinin yapılmasına müsade etmeyen hasta gruplarında, diş işlemlerinin yapılabilmesi için anestezi uygulanması şarttır. Diş bakımı kötü olan bu hasta grubunda çok yorucu olan tekrarlayan seanslar yerine anestezi altında tek seansta tüm problemler güvenli ve konforlu şekilde çözülmektedir.

Diş kliniğimizde uygulanan anestezi işlemleri sedasyon ve genel anestezi olarak ikiye ayrılabilir. Sedasyon işlemi sırasında hastaya hafif uyku hali verilir ve hastanın ağrı hissetmesi önlenir. Hasta kendi yatağında nasıl uyuyorsa, sedasyon sırasında da o şekilde uyur ve bu sırada işlem yapılır. Sedasyon işlemi, 5-10 dakikaya kadar süren diş işlemlerinde uygulanır ve hasta işlem sonrasında 5-10 dakika içinde uyanır ve kendine gelir.Genel anestezi sırasında hastaya tam bir genel anestezi uygulanır. İşlem süresi 10 dakikayı geçen 4 saate kadar sürebilecek tüm diş işlemlerinin genel anestezi altında yapılması mümkündür. İşlem sonrasında hasta yaklaşık 10-15 dakika içerisinde uyanmakta ve kendine gelmektedir.

Tüm bu anestezi işlemleri için kliniğimizde son derece yeni ve uygun ekipmanlar kullanılmaktadır. Anestezi işlemleri, tecrübeli uzman anestezi hekimi ve tecrübeli anestezi teknikeri eşliğinde yapılmaktadır. Anestezi sonrası takip amaçlı kullanılan son derece modern takip üniteleri bulunmaktadır.Tüm bu modern ve gelişmiş anestezi olanakları nedeniyle kliniğimiz, özellikle Doğu Anadolu bölgesinde benzeri bulunmayan çok önemli diş tedavisi hizmetlerini hastalarımıza özenle sunmaktadır.

 

            Uzm.Dr.Uğur PEKSÖZ

Anesteziyoloji ve Reanimasyon Uzmanı